БОДРУМ

Бодрум (турски: Bodrum, стари имиња — Будрум, Петрониум, Халикарнас) — град во Југозападна Турција.

Градот е важно пристаниште и една од најпосетените туристички одредишта во Егејскиот Базен. Градот е сместен на истоимениот полуостров Бодрум, на северозападниот дел од заливот Гокова, спротивно од грчкиот остров Кос. Денес градот е важен туристички и јахтинг-центар. Градот има многу интересна архитектура, сите згради се во бела боја и се максимум на 3 ката. Туристичкиот град со карактеристична архитектура се наоѓа на околу 180 км јужно од Кушадаси и на околу 270 километри од најголемиот град во регионот — Измир. Бодрум, древниот град Халикарнас, денес е модерен туристички центар, кој привлекува туристи со кристално чистото море, добрите плажи и меката клима. Во реонот околу пристаништето, како и во соседниот залив, каде се наоѓаат повеќето хотели, ќе најдете и многу кафулиња, ноќни клубови, дискотеки и продавници. Додека сте на одмор во Бодрум може да го посетите древниот град Ефес — втор по големина град во Римското Царство и калциевите тераси на Памуккале. Исто така може да се прошетате со ферибот до грчкиот остров Кос.


Чартер летови од Скопје за Бодрум од 17.06.2024 до 16.09.2024, со два лета неделно (секој понеделник и четврток)

Аранжмани со 7, 10 и 14 дена. За слободни капацитети и моментални цени, контактирајте не на:

e-mail info@labranda.mk или на телефонскиот број +389 72 320 560.